چرا منطق دوگانه ؟

اظهارات رییس کمسیون تخصیصی بهداشت عضو کنونی شورای پنجم و از حامیان شهردار معزول رشت در شورای چهارم ، وادارم کرد که دست به قلم بگیرم و از بهره گیری ایشان از منطق دوگانه سخن بگویم .
واقعیت این است که منطق بعضی از دوستان شورای شهرمان که البته یک الگوی رفتاری عمومیت یافته ای است براین اصل استوار است که حمایت از شهردار  ، تنها در صورتی که به‌منظور حمایت از من و افراد و گروه‌های هم‌سو با من باشد بسیار نیک و پسندیده و نوید دهنده فرداهای بهتر بوده و هم شهر در حال پیشرفت است و چندشهردار شخصیتی فهیم و کارآمدی باشداما اگر شهردار بر اساس حقوق متصوره قانونی خود تصمیم بگیرد و به توصیه ها و درخواسته ها و ... پاسخ صریح و روشنی ندهد مصداق بارز ضعیف بودن،  شتاب زدگی ، احساساتی و پیام‌آور بی توجهی به منافع شهروندان و عقب ماندگی شهر و در نهایت شلیک کارت زرد به سوی شهردار رشت است .
متاسفانه باید بگویم براساس شاخص های عملکردی در شورای چهارم ، این‌ روزها تنها چهره فرهنگی شورا چهارم وپنجم، بر مبنای این منطق، سخن می‌گوید؛ اما ایشان تئوریسین این منطق نیست و اولین کسی نیز نمی‌باشد که با این منطق سخن می‌گوید و قضاوت می‌کند و دیگران نیز با به وفور با همین منطق سخن گفته‌و یا می گویند و از همین پنجره به‌قضایای  شهر نگریسته و سپس، پا به‌وادی عمل گذاشته‌‌اند و با ایجاد گرد و خاک و  متهم کردن دیگران ، تنها منافع شخصی، خانوادگی و باندی خود را تعقیب‌ نموده و از منافع عمومی شهروندان غلفت‌ورزیده‌اند.
براساس آن چه در خبرها آمده بود : رییس کمسیون در بیست و نهمین جلسه کمیسیون بهداشت، محیط زیست وخدمات شهری شورای اسلامی شهر رشت، از عزل و نصب های شتابزده در شهرداری رشت انتقاد کرد و اولین کارت زرد را به شهردار رشت داد.
ایشان، ضمن تشریح اساسنامه سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری رشت در این جلسه تصریح کرد: از شهردار شهر رشت انتظار دارم برای عزل و نصب ها از روی احساسات تصمیم گیری نکند .در روزهای پایانی سال شهردار رشت باید برنامه ریزی دقیق و مناسبی برای بهبود محیط شهری و رفع مشکلات عمرانی شهر رشت به منظور آمادگی برای ایام نوروز داشته باشد.  من اولین کارت زرد، را به شهردار رشت به خاطر عزل و نصب های شتابزده در روزهای پایانی سال میدهم. رئیس کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهرداری، با انتقاد از آسفالت نشدن خیابان باهنر به مسکن مهر برای چندمين بار گفت:باید هر چه زودتر مشکلات و گره ترافیکی که در این منطقه وجود دارد، حل شود.( منبع پایگاه خبری تحلیلی گیل ابراز)   
من به عنوان عضو شورای چهارم رشت که همکار ایشان بوده ام به اعتبار مصاحبه ها ، نطق ها ، مواضع درون شورا می توانم شهادت دهم که ایشان یکی از حامیان شهردار معزول رشت بوده است و در برابر اقدامات خلاف قانون وی ، موضع سکوت و یا حمایتی داشته است و برای این که متهم به بی انصافی و یا تخریب شخصیت ایشان نشوم به چند نمونه اشاره ای می کنم تا صدق ادعایم در مورد منطق رفتاری دوگانه  ثابت قدمان شوراروشن شود :
یک / تغییرات مدیریتی شهردار کنونی رشت آن قدر محدود بوده است که نه می شود گفت سازمان شهرداری را به هم ریخته است و نه این که در درون شهرداری حساسیت جدی ایجاد کرده است و اگر شهرداری مایل است تعداد تغییرات درون سازمانی خود را به افکار عمومی اعلام کند اما یکی از منکرات روشنی که در زمان آن معزول در شهرداری رخ داد تغییرات بی حد و اندازه ای بود که انجام شد و اصولا تذکرات و سوالات و پی گیری های شورا هم نتیجه ای نداد . تغيير و جابجايي مداوم مديران و كارشناسان ارشد شهرداري در حوزه هاي مختلف كه شايد فقط چند ماه و گاه چند هفته و چند روز در يك پست بودند و سپس دو باره جابجا مي شدند از یادها نرفته است.  شهردار معزول رشت در  در طول کمتر از 25 ماه تصدی مدیریت شهرداری، اقدام به صدور نزدیک به 4 هزار حکم جا به جایی در سطوح شغلی و مدیریتی نموده است که تقریبا 5/1 برابر پرسنل شهرداری رشت بوده است . فکر می کنم رقم 4000 حکم در بیش از 20 ماه مدیریت شهردار معزول رشت را باید در کتاب گینس به عنوان یک رکورد و به نام وی ثبت  کرد. پرسشم از عضو محترم کنونی شورای شهر رشت این است که شما چند بار در مصاحبه ها ، سخنان قبل از دستور و نشست های علنی و غیر علنی به نوع رفتار تحقیر آمیز آن معزول اعتراض کردید ؟ و دقیقا بگویید شتابزدگی در رفتار شهردار کنونی رشت به چه معنایی است ؟
دوم / در آستانه انتخابات پنجمین دوره انتخابای شورای اسلامی شهر رشت ، شهردار معزول ابتدا گروه حادث را راه اندازی کرد تا بتواند انتخابات شورا را به نفع خود و تداوم حضورش در شهرداری را مهندسی نماید . با اعتراضاتی که نسبت به این تخلف آشکار صورت گرفت گروه حادث به گروه عقلانیت و توسعه تغییر نام داد

در دوران انتخابات تخلفات فراوانی صورت گرفت از امکانات شهرداری به نفع اعضای لیست عقلانیت و توسعه استفاده شد و هم شماو هم دیگران در این لیست بودند پرسشم این است که شما چه واکنشی به تخلفات آن معزول داشته اید ؟ اگر اعتراضی کردید و یا از منافع حضور در آن لیست بهره مند نبودید به روشنی به افکار عمومی پاسخ دهید.
سوم / در اجرای پروژه های بی آرتی و پیاده راه فرهنگی ،ساختمان میدان گیل وده ها پروژه دیگر تخلفات فراوانی صورت گرفت و من بارها از تریبون شورا ، مصاحبه ها با اصحاب رسانه و نامه نگاری به نهادهای نظارتی به این تخلفات آشکار و نیز اثرات مخرب اجرای این پروژه ها اعتراض کردم اما شما و دوستان همراه تان در شورا نه تنها اعتراض نکردید که حامی آن معزول بودید . اینک بی آرتی برچیده شده است و چند میلیارد پول شهروندان به ناکجا آباد رفته است و عضو محترم شورای پنجم در مصاحبه دو روز پیش خود پیاده راه را شبیه به قبرستان می داند و هم می گویند در اجرای آن انحراف صورت گرفته است ؛ بنابر این ، لطفا برای مردم مشخص کنید که چرا از اقدامات آن معزول حمایت کردید و پاسخ امروتان به شهروندان رشتی چیست ؟ ایا در روز افتتاح بی ارتی ندیدید که آن جانباز عزیز معاون عملیاتی اسبق ل قدس را کتک ردند ؟ آیا شما در شورا نبودید که درختان 70 ساله خیابان امام خمینی را بریدند ؟ ایا تجمع امروز بازاریان را نزاریمی بینید ؟
چهارم /  یکی از مهم ترین مفاسدی که در دوران آن معزول صورت گرفت موضوع تهاترها در شهرداری است . کسی در شورا نمی دانست که وضعیت تهاتر های شهرداری با چه میکانیزمی انجام شده است ؟ کسی نفهمید بر سر ماده 14 چه آمد ؟ بدهی شهرداری در زمان آقای خلیلی 8 میلیارد تومان بوده است و این بدهی به 730 میلیارد تومان به ثبت رسیده است کارکرده پیمانکاران بدون قرارداد بمانده به یقیقن بدهی شورا چهارم وشهردار معزول 1000میلیارد ست و ایا شما معترض بودید ؟ چرا در حالی که میزان تحقق بودجه های شهرداری در سال 94 به میزان 51 درصد بوده است و در سال 95 به میزان 40 درصد بوده به صورت جهشی به 900 میلیارد تومان افزایش یافت؟ شما توجیهی برای این کار داشتید ؟ چه کسی مسئول بدهی های انباشته شهرداری است؟ و ...
پنجم / حامیان آن معزول در شورای چهارم باید به پرسش های زیادی پاسخ دهند که چرا در مقابل دور زدن شورای شهر از طریق خرد کردن پروژه های عمرانی و عدم گزارش دهی از وضعیت مالی پروژه ها، وارونه نمایی و عدم بیان واقعیات از اقدامات خود نظیر تعریف پروژه های دست چندم در بودجه و اجرای آن برابر تمایلات شخصی خود و یا استقرار کیوسک بانک شهر ، عقد قرارداد غیرقانونی با شرکت داریک نوین(به اصلاح شریف)، بی انضباطی مالی شخصی و صدور چک های بلامحل و ...؟! ، اجرای پروژه های پیاده راه و بی آرتی بدون رعایت الزامات فنی و تخصصی و تولید رانت برای دوستان و نزدیکان ، استفاده از موقعیت اداری برای انجام فعالیت سیاسی در انتخابت شورا، مجلس و ریاست جمهوری ، مقاومت و ممانعت در برابر اراده ، سیاست ها و تصمیمات شورای شهر از طریق دادن برخی امتیازات به بعضی از اعضای شورا ، ایجاد یک باند رسانه ای برای ایجاد موج حمایتی از شهردار با استفاده از امکانات شهرداری و ... نه تنها سکوت که حمایت کرده اند و من تا زنده ام و توان برای نوشتن دارم از  انحرافات  آن معزول و شرکایش نخواهم گذشت .  
ششم /  در جریان برگزاری مراسم روز رشت اتفاقات زیادی صورت گرفت و اعتراض ها شد و من برای حسن ختام این یادداشت به بخشی از گفت و گوی مهندس علوی رییس شورای کنونی رشت با پایگاه خبری گیلانستان در باره حوادث این روز  اشاره می کنم تا خانم شیرزاد به عنوان یک شخصیت مذهبی و حساس به مناسبات و ارزش های اسلامی متوجه این موضوع باشند که آن معزول به مبانی فکری شما اعتقادی نداشت و شهر را بر اساس الگوی فکری خود  اداره می کرد که تبعات آن را در حوزه فرهنگی ، اقتصادی ، اجتماعی و زیست محیطی دیدیم .  مهندس علوی در این گفت و گو به طور صریح گفته بود :
"... نباید صرف تمدن غرب را بیاوریم و شهرمان را به سمت سکولاریزه شدن پیش ببریم. تا شهریور سال آینده به شرط حیات در مجموعه شورای شهر رشت حضور دارم. اگر یک روز هم به پایان مسئولیتم مانده باشد، جلوی هر حرکتی در این راستا را می گیرم. [...] چرا اگر قرار است برای روز رشت، شوی خیابانی انجام دهیم اشکالی ندارد، اما اگر قرار است برنامه های مذهبی، هیاتی و ارزشی انجام دهیم باید کنسل شود؟! [...] اگر بنده و آقای ثابت قدم شریک اقتصادی باشیم، باهم مشکلی نداریم ولی اگر قرار باشد شریک تفکری باشیم، بسیار مشکل داریم. بنده نسبت به انجام این قضایا هشدار می دهم و تا زمانی که اصلاح نشود، شیوه بنده همین است".( پایگاه خبری گیلانستان چهارشنبه ۶ بهمن۵ ۱۳۹) / محمود باقری خطیبانی

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی