گامی نو ازمرکز امور مشاوران حقوقی و وکلا قوه قضاییه؛درهمایش روز وکیل از کتابی با عنوان وکلای دادگستری قوه قضاییه استان گیلان رو نمایی میشود/ طرح رایگان مشاوره در واحد معاضدت شهر رشت

به گزارش خطیب آنلاین، رییس هیات مدیره مرکز امور مشاوران حقوقی و وکلا قوه قضاییه استان گیلان از برگزاری همایش بزرگداشت روز وکیل در رشت خبر داد.

سید حسن حسینی شیوایی رییس هیات مدیره مرکز امور مشاوران حقوقی و وکلا قوه قضاییه استان گیلان در روز سه شنبه در نشست خبری با خبرنگاران از برگزاری همایش روز وکیل در پنج شنبه دهم اسفند ماه نود و شش در رشت خبر داد.

سید حسن حسینی شیوایی در جمع خبرنگاران ضمن اعلام این خبر به تشریح فعالیت های این مرکز پرداخت.

تاریخچه مرکز امور مشاوران حقوقی و وکلا قوه قضاییه ؛

وی با مرور تاریخچه تاسیس این مرکز اظهار داشت : در حال حاضر در کشور ما دو نهاد وجود دارد که پروانه ی وکالت برای دانش آموختگان رشته حقوق صادر می کند و این دو مرکز یکی “کانون وکلای دادگستری” و دیگری ” مرکز امور مشاوران حقوقی ، وکلا و کارشناسان قوه قضاییه ” می باشد .

وی افزود، این دو مرکز در عرض یکدیگر فعالیت می کنند و دانش آموختگان رشته ی حقوق در هر مقطعی پس از برگزاری آزمون توسط این دو مرکز و قبولی در آن پس از طی مراحلی موفق به اخذ پروانه ی وکالت می شوند و مجازند که در محاکم قضایی به حرفه ی وکالت اشتغال داشته باشند.

وی با بیان اینکه مرکز امور مشاوران حقوقی ، وکلا و کارشناسان قوه قضاییه با هدف دسترسی بیشتر مردم به وکلا و کارشناسان تاسیس شد ، گفت : در سال ۷۹ و در برنامه توسعه ی سوم این اختیار به قوه قضاییه داده شد که مرکزی تاسیس شود که با برگزاری آزمون و پس از طی مراحل لازم، برای دانش آموختگان حقوق پروانه وکالت و دانش آموختگان سایر رشته ها پروانه کارشناسی رسمی دادگستری صادر نماید.
حسینی شیوایی اضافه کرد : پس از مصوب شدن آیین نامه اجرایی در سال ۸۰ نخستین آزمون وکالت توسط مرکز امور مشاوران برگزار شد و از بین شرکت کنندگان تعدادی پذیرفته شدند و پروسه ی آموزش علمی را پشت سر گذاشته و در سال ۸۱ موفق به اخذ پروانه وکالت گردیدند.

حسینی شیوایی با بیان اینکه خود نیز از کسانی است که در سال ۸۱ موفق به اخذ پروانه وکالت از سوی مرکز امور مشاوران در گیلان شد گفت : در گذشته تنها نهادی که پروانه وکالت صادر می کرد و مجوز وکالت می داد فقط کانون وکلای دادگستری بود و از این جهت در سنوات قبل از سال ۷۹ و اجرای برنامه سوم توسعه، دسترسی به وکیل برای تراکم جمعیتی استانها و شهرها کم بود و از این رو اختیار تاسیس مرکز امور مشاوران حقوقی و وکلا به قوه قضاییه داده شد و اکنون دسترسی به وکیل تسهیل شده است.

حسینی شیوایی با اشاره به میزان عرضه و تقاضا در موضوعات حقوقی و لزوم اخذ وکیل در پرونده ها توسط مردم عنوان کرد : در حال حاضر کسی که در محاکم قضایی پرونده ای دارد می تواند با پرداختن حق الوکاله مناسب وکیل بگیرد.

شیوایی هدف از راه اندازی مرکز امور مشاوران و وکلاء قوه قضائیه را دسترسی آسان مردم به وکیل و رساندن وکلا به حد نصاب عنوان کرد.

وی افزود : از بدو تاسیس مرکز امور مشاوران حقوقی ، وکلا و کارشناسان قوه قضاییه این بحث از سوی برخی مطرح شد که این نهاد وکلای مستقلی ندارد و یا اینکه به میزان وکلای کانون وکلای دادگستری نمی توانند در محاکم تاثیر گذار باشند، اما باید عرض کنم که این مرکز از وجود وکلای مجرب و حرفه ای در کل کشور بهره می برد که همگی با رعایت حدود اختیارات قانونی به صورت مستقل عمل می کنند.

رئیس هیات مدیره مرکز وکلای قوه قضائیه گیلان با اشاره به این که مشاوره رایگان یکی از وظایف کمیسیون معاضدت این کانون است ابراز داشت: تخصیص وکیل معاضدتی به افرادی که توان پرداخت حق الوکاله را ندارند و یا در اختیار قرار دادن وکلای تسخیری برای متهمانی که استطاعت گرفتن وکیل تعیینی را ندارند از دیگر وظایف این مرکز می باشد.

روزانه بین ۷۰ تا ۱۰۰ نفر فقط در واحد معاضدت شهر رشت مشاوره رایگان می گیرند؛

حسینی شیوایی همچنین با اشاره به تفاهم نامه فیمابین مرکز با سازمان بهزیستی و کمیته امداد اما خمینی (ره) خاطر نشان کرد: با معرفی افراد واجد شرایط از سوی ارگانهای ذکر شده، وکیل معاضدتی در اختیار مدد جویان قرار می گیرد. وی در این زمینه ادامه داد که روزانه بین ۷۰ تا ۱۰۰ نفر فقط در واحد معاضدت شهر رشت مشاوره رایگان می گیرند و این آمار در مجموع حوزه های قضایی استان بسیار بالاتر است.

رییس هیات مدیره مرکز امور مشاوران حقوقی و وکلا قوه قضاییه استان گیلان در زمینه ی آزمون این مرکز گفت : از سال ۸۰ که نخستین آزمون این مرکز برگزار شد تا سال ۹۲ قریب به ۲۰ هزار نفر در کشور پروانه گرفتند و در استان گیلان این تعداد ۸۳۶ نفر است که ۶۸۸ نفر وکیل پایه یک و ۱۴۸ نفر پایه دو هستند.

روند جذب دانش آموختگان حقوق در این مرکز؛

حسینی شیوایی در خصوص روند جذب دانش آموختگان حقوق در این مرکز عنوان کرد : روند کارآموزی و اعطای پروانه به این نحو است که پس از اینکه افراد در آزمون شرکت کرده و پذیرش شدند، مصاحبه علمی از آنان به عمل می آید و پروسه ی کارآموزی علمی (شرکت در کلاسهای آموزشی در راستای بازآموزی مطالب فرا گرفته شده در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری) و دوره عملی در محاکم قضایی (اعم از امور دفتری ، اجرایی ، اجرای احکام و تجدید نظر ) انجام می شود و این روند در حدود ۱۸ ماه به طول می انجامد و پس از آن آزمونی تحت عنوان اختبار اخذ شده و پس از مصاحبه حضوری پروانه وکالت پایه دو ارایه می شود و پروانه ی پایه یک نیز پس از گذشت دو سال و با بازنگری در وضعیت فعالیت وکیل ارایه می گردد.

برگزاری آزمون مرکز امور مشاوران حقوقی و وکلا قوه قضاییه پس از سه سال؛

وی در زمینه ی برگزاری آزمون این مرکز در سال ۹۶ اظهار کرد : آزمون مرکز امور مشاوران حقوقی و وکلا قوه قضاییه پس از سه سال عدم برگزاری امسال برگزار شد.

حسینی شیوایی افزود : استقبال دانش آموختگان از این آزمون بسیار خوب بود و بالغ بر ۸۴ هزار نفر در کشور در این آزمون شرکت کردند که سه هزار نفر پذیرفته شدند و تعداد پذیرفته شدگان در گیلان ۱۴۰ نفر بوده است .

خبر خوش؛

خبر خوش شیوایی به دانش آموختگان رشته حقوق، رایزنی هایی برای برگزاری آزمون در مراکز هر استان شده که امیدواریم هرچه زودتر این مهم تحقق یابد گفتیست سالیانه آزمون این مرکز در تهران برگزار میشود و داوطلبان باید از سراسر کشور راهی تهران شده تا در آزمون مشاوران حقوقی و وکلا شرکت نمایند.

حسینی شیوایی در زمینه تشکیل کانون استانی مرکز امور مشاوران حقوقی و وکلا در گیلان گفت : در سال ۸۷ کانون استان گیلان شکل گرفت و انتخابات هیات مدیره ی آن برگزار گردید و سومین دوره ی انتخابات هیات مدیره این کانون در سال ۹۳ انجام پذیرفت .

وی همچنین به هفتم اسفند ماه و روز وکیل اشاره وخاطر نشان کرد : همه ساله هفتم اسفند ماه همایش و جشن گرامیداشت روز وکیل توسط این مرکز در رشت برگزار می شود و امسال نیز این آیین در روز پنج شنبه ۱۰ اسفندماه از ساعت ۱۱٫۵ الی ۱۵ در تالار مجلل رشت برگزار می شود .

وی همچنین در زمینه ی نحوه اصلاع رسانی و تعامل مرکز امور مشاوران حقوقی و وکلا قوه قضائیه استان گیلان با مردم و وکلا اظهار داشت: وب سایت این مرکز که از بهمن ماه سال نود و چهارشروع به فعالیت کرده است یکی از سایت های بروز و مرجع در زمینه فعالیتی خود بوده و همگان می توانند با مراجعه به آدرس gilanattorneys.ir از اخبار مرکز، مباحث حقوقی، اطلاع رسانی های لازم و امکان جستجوی وکلای استان گیلان بهره مند گردند.

رونمایی از کتاب وکلای دادگستری قوه قضاییه استان گیلان ؛

حسینی شیوایی در پایان عنوان کرد : کتاب “وکلای دادگستری قوه قضاییه استان گیلان ” در مراسم بزرگداشت روز وکیل رونمایی می شود .

این کتاب میتواند به مراجعین کمک نماید تا به راحتی اطلاعات کامل وکلای شهر را از قبیل نام ونام خانوادگی آدرس و شماره تماس وشماره پرونده و… در اختیار داشته باشند که این خود گام بزرگیست که این مرکز جهت آشنایی و دسترسی آسان مردم برای رفع نیاز های حقوقی خودبرداشته است.

تجمع بازاریان شاه کار شهردار سابق

به گزارش خطیب آنلاین، وضعیت امروز زوال بازار و قطب اقتصادی شهر رشت از زمان آغاز بکار پروژه پیاده راه بافت مرکزی شهرداری رشت قابل پیشبینی بود اما عدم بررسی همه جوانب بخصوص وضعیت بازاریان که قلب تپنده اقتصاد شهر هستند موجبات مشکلات بسیار امروز را فراهم آورد.
صبح دیروز و همزمان با برگزاری بیست و نهمین جلسه علنی شورای شهر رشت، جمعی از بازاریان شهر رشت در اقدامی از پیش هماهنگ شده با سر دادن شعارهایی در خصوص وضعیت پیاده راه بافت مرکزی شهرداری، خواستار بازگشت رونق گذشته به بازار رشت شدند.

اگرچه امروز شورای شهر رشت یک نماینده از بخش اقتصادی شهر را در خود دارد اما همچنان مشکلات اقتصادی سدی بزرگ بر سر راه بازاریان رشت است که از عمده دلایل آن می توان به تغییر نسنجیده در بافت مرکزی شهر رشت اشاره نمود.

هرچند بازاریان رشت از ابتدای آغاز بکار حفاری در میدان شهرداری رشت تصور آن را می کردند که با رونق دوچندان پس از اتمام طرح مواجه خواهند شد، اما آنچه که اتفاق افتاد عملا کار را برای بازاریان سخت کرد. به گونه ای که بازاریان نه تنها برای حمل و نقل اجناس به محل کسب خود با مشکلات بسیار مواجه هستند، بلکه عدم توانایی شهرداری رشت در کنترل و نظم بخشیدن به وضعیت دستفروشان کار را برای آنان سخت تر نیز کرده است.

در پایان باید اشاره داشت که وضعیت امروز زوال بازار و قطب اقتصادی شهر رشت از زمان آغاز بکار پروژه پیاده راه بافت مرکزی شهرداری رشت قابل پیشبینی بود اما عدم بررسی همه جوانب بخصوص وضعیت بازاریان که قلب تپنده اقتصاد شهر هستند موجبات مشکلات بسیار امروز را فراهم آورد./سپیدخبر

سرمایه انسانی و اقتصاد مقاومتی بستر رسیدن به رشد اقتصادی است

آیت الله رضا رمضانی نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان :  سرمایه انسانی و اقتصاد مقاومتی بستر رسیدن به رشد اقتصادی است و باید از تمام منابع در راستای شکوفایی اقتصادی کشور استفاده شود. 

 

به گزارش خطیب آنلاین،  آیت‌الله رضا رمضانی در جمع مردم رشت با تأکید بر رشد اقتصادی در جامعه اظهار کرد: استفاده از تمام منابع کشور برای پیشرفت اقتصادی حائز اهمیت است.

وی به معامله با دیگر کشورها اشاره کرد و افزود: سرمایه انسانی و اقتصاد مقاومتی بستر رسیدن به رشد اقتصادی است و باید از تمام منابع در راستای شکوفایی اقتصادی کشور استفاده شود.

رئیس مرکز اسلامی هامبورگ آلمان با تأکید بر حرکت طبق رهنمودهای مقام معظم رهبری، بیان کرد: درس ولایت‌پذیری را باید از حضرت فاطمه (س) بیاموزیم.

رمضانی، حضرت زهرا (س) را برای تمام اهل بیت (ع) حجت خواند و تصریح کرد: فاطمه (س) گره‌گشاست و گره‌های بسیار بزرگ را می‌گشاید.

وی در ادامه به انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: مردم پیروز انتخابات در ایران هستند و مسئولان پس از مشارکت حداکثری باید قدردان ملت باشند.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری خواستار تلاش مسئولان در راستای رشد مطلوب جامعه شد و اظهار کرد: اشتغال جوانان از چالش‌های اجتماعی محسوب می‌شود و نیازمند تلاش بیشتر است.

رمضانی با بیان اینکه اصل مترقی ولایت فقیه باید در مدارس و حوزه‌های علمیه تدریس شود، خاطرنشان کرد: امام (ره) با هنرمندی درس ولایت فقیه را در حوزه علمیه نجف نهادینه کرد.

وی، امام (ره) را خورشیدی درخشنده توصیف کرد و یادآور شد: در دنیای معاصر درخشش امام (ره) به نحو مطلوب خود را نشان داده است.

رئیس مرکز اسلامی هامبورگ آلمان با اشاره به اینکه شبهات جوانان در مورد ولایت فقیه باید پاسخ داده شود، بیان کرد: روحانیت دغدغه‌ای به غیر از آموزه‌های دینی ندارد.

رمضانی، ولایت فقیه را موضوع اصلی نظام اسلامی عنوان کرد و افزود: اصل ولایت فقیه باید با زبان فنی و علمی به نسل امروز آموزش داده شود.

وی با بیان اینکه دنیای غرب تشنه اسلام ناب است، تصریح کرد: اسلام بسیار گسترده در غرب مطرح می‌شود و ضرورت دارد هزاران نفر از علما در کشورهای غربی حضور داشته باشند.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان به تلاش غرب برای ایجاد اختلاف بین شیعه و سنی اشاره کرد و گفت: اختلاف مذکور در قالب یک پروژه تعریف شده و براین اساس غربی‌ها طالبان و داعش را ایجاد کردند.

«یوسف‌زاده» سرپرست دانشگاه علوم‌پزشکی گیلان شد

 با حکم وزیر بهداشت 
«یوسف‌زاده» سرپرست دانشگاه علوم‌پزشکی گیلان شد

 

به گزارش خطیب آنلاین،  خبرگزاری فارس: «یوسف‌زاده» سرپرست دانشگاه علوم‌پزشکی گیلان شدسید حسن هاشمی با صدور حکمی «شاهرخ یوسف­‌زاده چابک» رئیس فعلی بیمارستان پورسینای رشت و مرکز تروما را به عنوان سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی گیلان منصوب کرد.

پیش از این انوش برزیگر رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی گیلان بود.