تجمع بازاریان شاه کار شهردار سابق

به گزارش خطیب آنلاین، وضعیت امروز زوال بازار و قطب اقتصادی شهر رشت از زمان آغاز بکار پروژه پیاده راه بافت مرکزی شهرداری رشت قابل پیشبینی بود اما عدم بررسی همه جوانب بخصوص وضعیت بازاریان که قلب تپنده اقتصاد شهر هستند موجبات مشکلات بسیار امروز را فراهم آورد.
صبح دیروز و همزمان با برگزاری بیست و نهمین جلسه علنی شورای شهر رشت، جمعی از بازاریان شهر رشت در اقدامی از پیش هماهنگ شده با سر دادن شعارهایی در خصوص وضعیت پیاده راه بافت مرکزی شهرداری، خواستار بازگشت رونق گذشته به بازار رشت شدند.

اگرچه امروز شورای شهر رشت یک نماینده از بخش اقتصادی شهر را در خود دارد اما همچنان مشکلات اقتصادی سدی بزرگ بر سر راه بازاریان رشت است که از عمده دلایل آن می توان به تغییر نسنجیده در بافت مرکزی شهر رشت اشاره نمود.

هرچند بازاریان رشت از ابتدای آغاز بکار حفاری در میدان شهرداری رشت تصور آن را می کردند که با رونق دوچندان پس از اتمام طرح مواجه خواهند شد، اما آنچه که اتفاق افتاد عملا کار را برای بازاریان سخت کرد. به گونه ای که بازاریان نه تنها برای حمل و نقل اجناس به محل کسب خود با مشکلات بسیار مواجه هستند، بلکه عدم توانایی شهرداری رشت در کنترل و نظم بخشیدن به وضعیت دستفروشان کار را برای آنان سخت تر نیز کرده است.

در پایان باید اشاره داشت که وضعیت امروز زوال بازار و قطب اقتصادی شهر رشت از زمان آغاز بکار پروژه پیاده راه بافت مرکزی شهرداری رشت قابل پیشبینی بود اما عدم بررسی همه جوانب بخصوص وضعیت بازاریان که قلب تپنده اقتصاد شهر هستند موجبات مشکلات بسیار امروز را فراهم آورد./سپیدخبر

سرمایه انسانی و اقتصاد مقاومتی بستر رسیدن به رشد اقتصادی است

آیت الله رضا رمضانی نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان :  سرمایه انسانی و اقتصاد مقاومتی بستر رسیدن به رشد اقتصادی است و باید از تمام منابع در راستای شکوفایی اقتصادی کشور استفاده شود. 

 

به گزارش خطیب آنلاین،  آیت‌الله رضا رمضانی در جمع مردم رشت با تأکید بر رشد اقتصادی در جامعه اظهار کرد: استفاده از تمام منابع کشور برای پیشرفت اقتصادی حائز اهمیت است.

وی به معامله با دیگر کشورها اشاره کرد و افزود: سرمایه انسانی و اقتصاد مقاومتی بستر رسیدن به رشد اقتصادی است و باید از تمام منابع در راستای شکوفایی اقتصادی کشور استفاده شود.

رئیس مرکز اسلامی هامبورگ آلمان با تأکید بر حرکت طبق رهنمودهای مقام معظم رهبری، بیان کرد: درس ولایت‌پذیری را باید از حضرت فاطمه (س) بیاموزیم.

رمضانی، حضرت زهرا (س) را برای تمام اهل بیت (ع) حجت خواند و تصریح کرد: فاطمه (س) گره‌گشاست و گره‌های بسیار بزرگ را می‌گشاید.

وی در ادامه به انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: مردم پیروز انتخابات در ایران هستند و مسئولان پس از مشارکت حداکثری باید قدردان ملت باشند.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری خواستار تلاش مسئولان در راستای رشد مطلوب جامعه شد و اظهار کرد: اشتغال جوانان از چالش‌های اجتماعی محسوب می‌شود و نیازمند تلاش بیشتر است.

رمضانی با بیان اینکه اصل مترقی ولایت فقیه باید در مدارس و حوزه‌های علمیه تدریس شود، خاطرنشان کرد: امام (ره) با هنرمندی درس ولایت فقیه را در حوزه علمیه نجف نهادینه کرد.

وی، امام (ره) را خورشیدی درخشنده توصیف کرد و یادآور شد: در دنیای معاصر درخشش امام (ره) به نحو مطلوب خود را نشان داده است.

رئیس مرکز اسلامی هامبورگ آلمان با اشاره به اینکه شبهات جوانان در مورد ولایت فقیه باید پاسخ داده شود، بیان کرد: روحانیت دغدغه‌ای به غیر از آموزه‌های دینی ندارد.

رمضانی، ولایت فقیه را موضوع اصلی نظام اسلامی عنوان کرد و افزود: اصل ولایت فقیه باید با زبان فنی و علمی به نسل امروز آموزش داده شود.

وی با بیان اینکه دنیای غرب تشنه اسلام ناب است، تصریح کرد: اسلام بسیار گسترده در غرب مطرح می‌شود و ضرورت دارد هزاران نفر از علما در کشورهای غربی حضور داشته باشند.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان به تلاش غرب برای ایجاد اختلاف بین شیعه و سنی اشاره کرد و گفت: اختلاف مذکور در قالب یک پروژه تعریف شده و براین اساس غربی‌ها طالبان و داعش را ایجاد کردند.

«یوسف‌زاده» سرپرست دانشگاه علوم‌پزشکی گیلان شد

 با حکم وزیر بهداشت 
«یوسف‌زاده» سرپرست دانشگاه علوم‌پزشکی گیلان شد

 

به گزارش خطیب آنلاین،  خبرگزاری فارس: «یوسف‌زاده» سرپرست دانشگاه علوم‌پزشکی گیلان شدسید حسن هاشمی با صدور حکمی «شاهرخ یوسف­‌زاده چابک» رئیس فعلی بیمارستان پورسینای رشت و مرکز تروما را به عنوان سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی گیلان منصوب کرد.

پیش از این انوش برزیگر رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی گیلان بود.

تشکیل کارگروه تدوین سند توسعه صادرات در گیلان

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی گیلان خواستار تشکیل کارگروه با هدف تدوین سند توسعه صادرات غیرنفتی این استان برای افزایش حجم تجارت با روسیه شد. 

 

به گزارش خطیب آنلاین،  خبرگزاری فارس: تشکیل کارگروه تدوین سند توسعه صادرات در گیلان/مشکل واردات‌محوری گمرکات کشورهادی تیزهوش‌تابان عصر امروز در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در سالن اجتماعات استانداری گیلان به بررسی مشکلات وارد کنندگان چوب گیلان اشاره کرد.

وی با بیان اینکه ارزش چوب به 300 دلار رسانده شده است، افزود: این موضوع یکی از عمده‌ترین مشکلات وارد کنندگان چوب در گیلان است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی گیلان با بیان اینکه برای واردات چوب از واحد پول روسیه «روبل» استفاده می‌شود، گفت: وقتی می‌توانیم با قیمت‌ کمتری کالا وارد کشور کنیم چرا باید هزینه زیاد برای این امر پرداخت شود.

وی با بیان اینکه اخیراً بحث کریدور سبز گمرکی در روسیه مطرح شده که نقش ایران در این زمینه برای روسیه حائز اهمیت است، افزود: در سفرهای اخیر به روسیه بحث کریدور سبز گمرکی در دیدار با وزیر جهاد نیز مطرح شد.

تیزهوش‌تابان ادامه داد: برای اینکه بتوانیم از این کریدور در امر صادرات محصولات کشاورزی به روسیه استفاده کنیم پیشنهادهایی را بررسی کردیم.

وی با تصریح بر اینکه ایجاد یک تشکل برای افزایش حجم تجاری با روسیه مهم است، خاطرنشان کرد: ایجاد کارگروه با هدف تدوین سند توسعه صادرات غیرنفتی گیلان به صورت کوتاه‌مدت، میان‌مدت و یا بلند مدت مهم است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی گیلان التزام بخش‌خصوصی برای ایجاد تشکل مذکور را مهم دانست و خاطرنشان کرد: در این راستا افزایش شرکت‌های حمل و نقل‌بین‌المللی در گیلان مهم است.

وی با اشاره به اینکه تنها سه شرکت حمل و نقل بین‌المللی کالا در گیلان فعالیت می‌کنند، متذکر شد: تعداد شرکت‌های حمل و نقل بین‌المللی کالا باید به 15 شرکت برسد تا از برخی قوانین مورد نیاز برای سهولت کامیون‌داران در حمل کالا استفاده شود.

تیزهوش‌تابان بیشتر گمرکات را واردات‌محور خواند و خاطرنشان کرد: گمرکات کشور از جمله گیلان صادرات‌محور نشده‌اند و هنوز تفکر واردات‌محوری در کشور ما بسیار زیاد است.

وی با بیان اینکه گمرکات باید رویکرد صادراتی داشته باشند، تصریح کرد: این مسئله باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

این مسئول شرایط سبز گمرکی روسیه را برای صادرات کالای ایرانی به این کشور مطلوب دانست و یادآور شد: روس‌ها امکانات مثبتی در این زمینه در اختیار ما قرار می‌دهند که باید به صورت تشکلی از آنها بهره بگیریم.