رییس پلیس راهنمایی و رانندگی گیلان: خط ویژه اتوبوس نیاز به نصب نرده ندارد/ نصب نرده ها هزینه های زیادی را به شهروندان تحمیل کرد

 به گزارش خطیب آنلاین و به نقل از خزر، رییس پلیس راهنمایی و رانندگی گیلان گفت: خط ویژه اتوبوس نیاز به نصب نرده ندارد.

سرهنگ محمدرضا محمدی، رییس پلیس راهنمایی و رانندگی گیلان اعلام کرد: هزینه ها و خسارت هایی که وجود نرده های خط ویژه در بلوار امام در دراز مدت به شهروندان تحمیل می کرد به مراتب بیشتر از هزینه نصب و برداشتن نرده ها بود.

وی افزود: در معبری که هنوز زیرساخت‌های لازم ترافیکی را ندارد، نصب این نرده ها به مصلحت شهروندان نبوده و این کار فقط هزینه بر شهروندان تحمیل می کرد.

واردات «کود انسانی» از ترکیه و نکات عجیب آن!

به گزارش خطیب آنلاین و به نقل از تابناک، واردات بیش از ۱۸۰ تن از این کالا به ارزش حدود ۱۱ هزار دلار در سال ۹۵. وارداتی که در ماه‌های ابتدایی سال گذشته از مبدا کشور ترکیه و به مقصد دو گمرک کشورمان به ثبت رسیده است و نشان می‌دهد عدد ارائه شده توسط رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران کمتر از میزان واردات رقم خورده است. 

وارادات ۱۶۰ تن کود انسانی از ترکیه به کشورمان، این خبری‌ست که سر و صدای زیادی به پا کرده و ابهامات زیادی آفریده است. اما واقعیت چیست؟

حدود یک هفته پیش سیدعبدالوهاب سهل‌آبادی، رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران در یک جمع سخنانی ایراد کرد که هرچند با تاخیر مورد توجه افکار عمومی قرار گرفت، اما سر و صدای زیادی به پا کرد و واکنش‌های فراوانی به دنبال داشت. واکنش‌هایی از جنس تعجب فراوان!

واردات کود انسانی، آن هم به میزان ۱۶۰ تن (آن گونه که در خبر آمده بود) چیزی نیست که بتوان به سادگی از کنارش عبور کرد، به ویژه در روز‌هایی که نرخ ارز و دلار به شدت اوج گرفته و برخی بر این باورند که از جمله دلایل اوج گیری قیمت ارز، کمبود منابع ارزی است. نکته‌ای که ممکن است به کل مردود باشد، اما از دید برخی برای گره زدن واردات به این اتفاق و موشکافی در اقلام وارداتی و برداشت‌های سیاسی از آن کفایت می‌کند.

این در حالی است که اگر به سخنان رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران دقیق شویم، درخواهیم یافت که جز واردات این محصول (؟) عجیب، واردات پتو‌هایی با کرک حیوانات غیرشرعی (نقل به مضمون!)، خاکستر مورد استفاده در گلکاری، سیگار برگ گران قیمت و اقلام عجیب دیگری نیز در سال گذشته رقم خورده است که بسیاری شان محل تامل هستند.

رویدادی که مجابمان می‌کند در این خصوص کنکاش کنیم و به طور ویژه، پیگیر ماجرای واردات کود انسانی باشیم. موضوعی که کنکاش در آن به چند نکته عجیب، مهم و قابل توجه می‌رسد. بخوانید و قضاوت کنید

۱- «کود انسانی»؟!

آیا در میان کالا‌هایی که به کشورمان وارد می‌شوند و در گمرک به ثبت می‌رسند، کالایی با این عنوان وجود دارد؟ بررسی‌های «تابناک» حکایت از آن دارد که خیر. پس ماجرا چیست؟ کافی است در فهرست آمار کل واردات و صادرات به مقصد کشورمان کد تعرفه «۳۸۲۵۲۰۰۰» را جست‌وجو کنید تا با این عنوان مواجه شوید: «پس‌مانده‌های صنایع شیمیایی یا صنایع وابسته که در جای دیگر گفته‌نشده و مشمول شماره دیگر تعرفه نشده باشد؛ زباله شهرداری؛ گل و لای فاضلاب، سایر زباله مذکور در یادداشت ۶ این فصل». عنوانی که اگرچه می‌تواند شامل «کود انسانی» هم باشد، اما از آن اسمی به میان نیاورده است.


۲- ۱۶۰ تن واردات از کجا آمده؟

اکنون که پی بردیم سهل‌آبادی عنوان کالای وارد شده را (آگاهانه یا ناآگاهانه) اشتباه بیان کرده، این سوال پیش رویمان قرار دارد که میزان واردات این کالای عجیب چقدر است و این واردات در چه سالی صورت گرفته است؟ سوالی که برای پی بردن به پاسخ آن کافی است در فهرست واردات کشور در سال‌های اخیر جست‌وجو کنیم تا با این نتیجه روبرو شویم:
 
کود انسانی
واردات بیش از ۱۸۰ تن تحت عنوان «گل و لای فاضلاب» به ارزش حدود ۱۱ هزار دلار در سال ۹۵. وارداتی که در ماه‌های ابتدایی سال گذشته از مبدا کشور ترکیه و به مقصد دو گمرک کشورمان به ثبت رسیده است و نشان می‌دهد عدد ارائه شده توسط رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران کمتر از میزان واردات رقم خورده است.

۳- «تکذیب»، تنها سلاح مسئولانی که حتی از آمار‌های خودشان بی اطلاعند!

در پی حاشیه‌های فراوانی که به دنبال انتشار این خبر در روز‌های اخیر به وجود آمد، وزارت صنعت، معدن و تجارت توضیحاتی ارائه کرد که در آن ضمن «مضحک خواندن خبر واردات کود انسانی از ترکیه»، به نقل از سازمان توسعه تجارت –که مسئول ثبت سفارش کالاست- مدعی شد «طی سال‌های ۹۵ و ۹۶ هیچ گونه ثبت سفارش واردات برای این ردیف تعرفه (گل و لای فاضلاب) انجام نشده است.» ادعایی که البته بالاتر نقض آن در قالب یک تصویر آمده است. با این ملاحظه که ممکن است ثبت سفارش این کالا در سال ۹۴ صورت گرفته باشد که باز تکذیب واردات آن در سال ۹۵ به دور از اصول حرفه‌ای و روال مسئولیت پذیری است.

نکته جالب توجه دیگر در این جوابیه، اشاره به این موضوع است که تعرفه یادشده با عنوان «گل و لای فاضلاب» به معنای واردات کود انسانی نیست بلکه کود انسانی در کد تعرفه‌ای مجزا با شماره «۳۱۰۱۰۰۰» ذکر شده است. توضیحاتی که تنها می‌تواند اندکی از تعجب عموم از شنیدن خبر واردات کود انسانی بکاهد و این سوال را به دنبال داشته باشد که آیا در گل و لای فاضلاب کمبودی در کشور وجود دارد که نیازمند جبران آن با واردات از ترکیه هستیم؟!

۴- آیا این واردات مسبوق به سابقه است؟

آن گونه که آمار واردات کشور در سال‌های اخیر نشان می‌دهد، جز دو مورد واردات ثبت شده در بهار و تابستان سال ۹۵ که طی آن محموله‌های ۱۶۰ تنی و ۲۰ تنی گل و لای فاضلاب وارد کشور شده، این کد تعرفه دیگر مورد استفاده قرار نگرفته است. نکته‌ای که می‌تواند بر ابهامات ماجرا بیافزاید و این سوال را به وجود آورد که در آن مقطع خاص چه موضوعی موجب شد ۱۱ هزار دلار صرف واردات این ردیف خاص شود؟ این در حالی است که به سوال فوق، چرایی گنجاندن «کود انسانی» ذیل کد تعرفه‌ای خاص در کتاب مقررات صادرات و واردات کشورمان را هم می‌توان افزود که یا به کل غیرضروری بوده یا ضرورتی موجب شده که آن را در این کتاب گنجانده‌اند. دو حالتی که هر کدام درست باشد، جای سوال و ابهام دارد و خوشایند به نظر نمی‌رسد.

۵- محل مصرف این کالای خاص چیست و چه کسی آن را وارد کرده؟

آخرین سوال و به نوعی مهم‌ترین نکته در این خصوص آن است که محل مصرف این کالا که تحت عنوان «گل و لای فاصلاب» تعریف شده، چیست و وارد کننده/کنندگان آن چه کسی/کسانی هستند؟ سوالی که اگرچه وزارت صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به آن به ذکر عبارت «در صنایع شیمیایی کاربرد دارد» بسنده کرده، اما تلاش‌های خبرنگار «تابناک» برای یافتن پاسخ دقیق آن بی نتیجه مانده است. سوالی کلیدی که حتی به رغم حاشیه‌های فراوان پیش آمده با انتشار این خبر هم هیچ مسئولی خود را موظف به پاسخگویی به آن نیافته و مجاب نشده برای رفع آن تلاشی صورت دهد؛ گویی نه خانی آمده و نه خانی رفته است!

پاسخگوی مشکلات علوم پزشکی کیست؟/ اینبار قطع برق در دانشگاه علوم پزشکی گیلان!!!

به گزارش خطیب آنلاین و به نقل از خزر، چرا می بایست در سازمانی که از پرداخت هزینه به موقع برق خود ناتوان است، قراردادهای مشاوره چند ده و چند صد میلیونی منعقد شود؟
شنیده ها از دانشگاه علوم پزشکی گیلان حکایت از آن داشت که در هفته گذشته برق ساختمان اداری این مجموعه به علت عدم پرداخت بدهی توسط اداره برق برای ساعتی قطع شده است!

در همین راستا حمیدرضا حکمت، مدیرروابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان گیلان با تایید خبر قطع شدن برق ساختمان اداری شرکت توزیع نیروی برق استان گیلان، گفت: متاسفانه ما این مشکل را با ادارات مختلف داریم و در بسیاری از موارد برای وصول مطالبات مجبور به قطع برق هستیم.

وی ادامه داد: در مجموع میزان مطالبات شرکت توزیع نیروی برق استان گیلان از کل مشترکین خانگی و غیرخانگی بیش از 128 میلیارد تومان بابت بهای برق مصرفی است که 19.5 میلیارد تومان آن سهم مشترکین خانگی است و این نشان دهنده آن است که بیش از 100 میلیارد تومان از مطالبات شرکت توزیع نیروی برق استان گیلان از ادارات و نهادهای غیرخانگی است.

وی در خصوص میزان بدهی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، گفت: ساختمان های اداری دانشگاه علوم پزشکی و بیمارستان ها بیش از 2میلیارد و 400میلیون تومان بدهی داشتند که بخشی از آن پرداخت و بابت مابقی تعهد داده شد که پرداخت شود. این پرداختی بدهی ها توسط ادارات و سازمان ها مهمترین مسئله برای خدمت رسانی در طی سال است. همانطور که انتظار می رود در طول تابستان یا زمان بارش برف در زمستان، جریان برق و خدمات رسانی در حوزه برق کامل و بی نقص باشد، پرداخت این دست از مطالبات نیز یکی از ملزومات در این خصوص است.

در پایان باید پرسید چرا می بایست در سازمانی که از پرداخت هزینه به موقع برق خود ناتوان است، قراردادهای مشاوره چند ده و چند صد میلیونی منعقد شود؟

گفتمان ثابت قدم! استفاده از الفاظ قلدرمآبانه؛ مبتنی بر تکبر و خودبرتربینی!

مردم ما مدت هاست که به برخی از مسئولین به عنوان فرصت طلبانی می نگرند که کرسی مسئولیت را ابزاری برای تضییع حقوق بیت المال می دهند. در مواجه با این مردم "به شورانشینان باج نمی دهم" بهترین و زیباترین جمله ای است که می تواند از یک شهردار، قهرمان بسازد!
فاصله بین ابله خواندن منتقدان تا توهین به خبرنگاران چندان طولانی نبود. شهرداری که مخالفانش را ابله خوانده بود، در نشست خبری اش با خبرنگاران نه تنها با 40 دقیقه تاخیر حاضر شد بلکه آن ها را زودتر از پایان وقت معمول جلسه به بیرون راهنمایی کرد تا دوستش (الیاس حضرتی که البته آن موقع هنوز ردای نمایندگی تهران را بر تن نداشت) بیش از این پشت در منتظرش نماند. اینکه حضرتی یک نفر بود و خبرنگاران ده نفر، هم اصلا مهم نبود.

"مردم رشت با وجود شما در مجلس دهم فقط دو نماینده دارند!" این بار نماینده رشت سیبل اظهاراتی بود که پا را از انتقاد هم فراتر گذاشته بود. ثابت قدم رسما به حسنی گفته بود،"بود و نبودش" در مجلس هیچ فرقی به حال مردم رشت ندارد! اگرچه بعدها تحت تاثیر فشار رسانه های اصلاح طلب مجبور به عذرخواهی شد اما کمتر کسی بود که باور کند این عذرخواهی شهردار رشت از سر مصلحت نبوده است!

مردم ما مدت هاست که به برخی از مسئولین به عنوان فرصت طلبانی می نگرند که کرسی مسئولیت را ابزاری برای تضییع حقوق بیت المال می دهند. در مواجه با این مردم "به شورانشینان باج نمی دهم" بهترین و زیباترین جمله ای است که می تواند از یک شهردار، قهرمان بسازد! حالا اینکه اصلا شورانشینان باج خواسته اند یا نه، شما به همه آن ها باج نداده اید یا فقط با مخالفتان چنین برخوردی داشته اید، چرا اسامی باج خواهان را منتشر نمی کنید و ... سوالاتی بودند که آن زمان اصلاً به ذهن مردمی که مشعوف از باج ندادن یک مسئول به مسئولان دیگر بوده و تصور می کردند قهرمان واقعی و امانتدار امین بیت المال را پیدا کرده اند، خطور نکرده بود.

"استفاده از پیاده راه فرهنگی رشت لیاقت می خواهد!" تکبر در برخی اظهارات ثابت قدم موج می زند. این یکی از همان هاست. تکبری که بیش از اینکه حاصل مجاهدت های علمی و فتح قله های موفقیت توسط وی باشد، نتیجه کاسه لیسی مدیران و بعضا رسانه هایی است که برای اندک درآمد بیشتر از او بُتی در برابر منتقدان و مردم ساختند. مردم رشت شایسته بهترین ها هستند و این را بارها به اثبات رسانده اند. بی تردید ثابت قدم در جایگاهی نیست که بتواند مردم یک شهر را که آوازه فرهنگشان مرزهای کشور را در نوردیده، بی لیاقت خطاب کند. آنانی که روزگاری بومی و رشتی بودن ثابت قدم را چنان افتخاری می دانستند که توگویی از پس مجاهدت های روزافزون به کسب آن نائل آمده، حالا می بایست پاسخگوی این توهین شهردار معزول به تمام مردم رشت باشند. قابل تامل آن که خلیلی (شهردار قبل از ثابت قدم) علیرغم بومی نبودن، هیچگاه این چنین به مردم رشت توهین نکرده بود./حسین خاکزاد